Alpay Sönmez

Hakkımda

DSCN1867Ben kimim?

Ben bu sitedeki fotoğrafları sizin önünüze getiren, size benim vizörümden insanları, hayvanları, sokakları, çiçekleri, denizleri, dağları kısaca hayatın kendisini gösteren kişiyim, size “buraya bakın” diyenim.

Fotoğrafçı değil, foto muhabiriyim, fotoğraf sanatçısı hiç değilim.

Size yaşamın tüm renklerini gösterirken, yeri geldiğinde sizi rahatsız edecek kişiyim aynı zamanda. Görmekten mutlu olduklarınızın yanında, hiç görmek istemediklerinize de getirip önünüze koyanım. Dedim ya, foto muhabiriyim, hayata bu anlamda haberci gözüyle bakarım. Sokağı sevenim, hayatın damarları olduğuna inanırım sokağın. O yüzden bol bol sokaklarda ve o sokakların insanları arasında gezdireceğim sizi.

Aynı zamanda insanoğlunun kavgalarına da çevireceğim yüzünüzü, yeri gelecek bir şiddetin izleyicisi olurken, yeri gelecek emeğin kavgasına konuk edeceğim sizi.

Ben işte sizin bu anlamda rehberinizim.

Farkındayım, klasik bir “hakkımda” gibi olmadı, onlar da eksik kalmasın, bir paragrafta o kişisel bilgilerimi de toparlayayım:

Giritli anne ile Boşnak babadan, 1975 yılında Almanya’da doğmuşum, ilk çocukluğumu orada geçirdikten sonra İzmir’de büyüdüm. Bu anlamda memleketim çok çetrefilli, en temizini söyleyeyim dünya insanıyım. Eğitim hayatımı İzmir’de tamamladım, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü 1999 yılında bitirdim. Mesleğe Evrensel Gazetesi’nde Metin Göktepe öldürüldükten sonra, 1996 yazında başladım. Sonrasında Yeni Asır’da muhabirlik dönemi ve 2002-2017 yılları arasında 15 yıl boyunca İzmir Life dergisinde foto muhabirlik yaptım. Şu an İzmir’de çeşitli kurum ve kuruluşlara basın danışmanlığı ve reklam ajansı hizmeti veren Şiir İletişim Ajansı’a dışardan foto muhabirlik ve görsel yönetmenlik hizmeti sunuyorum. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük fotoğraf arşivi olan Depo Photos için de fotoğraf çekmekteyim.  Sanıyorum yeterince hakkımda bilgi sahibi oldunuz, hakkımda kısmını burda bitirerek size iyi günler dilerim.

 

Alpay Sönmez

Leave a Reply

© 2020 Alpay Sönmez

Theme by Anders Norén